5. 9. 2023
Co je vlastně OBSE a má role v této významné mezinárodní organizaci
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je:
– největší regionální bezpečnostní organizací na světě
– sdružuje 57 účastnických států z Evropy, Střední Asie a Severní Ameriky
– představuje klíčovou složku evropské bezpečnostní architektury
– poskytuje platformu pro řešení sporů a hledání řešení bezpečnostních výzev
– spektrum hrozeb, kterými se OBSE zabývá, je široké.
– Terénní mise, kontrola hraničních zón, zmírňování konfliktů a mírová vyjednávání
Počátky organizace spadají do období studené války, kdy byla v roce 1975 založena Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE). Ta měla fungovat jako jakýsi most pro vzájemnou diskuzi mezi Východem a Západem. Následně proběhla v roce 1994 transformace a organizace byla přejmenována na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Historicky se říkalo, že OBSE pokrývá „prostor od Vancouveru po Vladivostok“. Situace se ale mění. Ruská federace chce využívat OBSE nikoli k dialogu, ale jako platformu pro šíření své agresivní propagandy, nehodlá ale platit členské poplatky. Je na členských zemích, aby přišly na mechanismus, jak se Ruské federaci postavit a tedy je dost dobře možné, že se teritorium OBSE změní na „od Vancouveru po Ulánbátar“.
OBSE má ale také svou parlamentní dimenzi – Parlamentní shromáždění (PS), která byla založena v Madridu v dubnu 1991.
V PS OBSE zasedá 323 zákonodárců z 57 členských států Evropy, Střední Asie a Severní Ameriky a pracuje ve třech hlavních výborech:
– Výbor pro politické záležitosti a bezpečnost
– Výbor pro ekonomické záležitosti, vědu, technologie a životní prostředí
– Výbor pro demokracii, lidská práva a humanitární otázky.
V červenci 2023 se v kanadském Vancouveru konalo 30. výroční zasedání Parlamentního shromáždění OBSE, kde jsem byla zvolena předsedkyní lidskoprávního výboru. Jedná se o historicky první zastoupení české národní delegace na tomto prestižním postu v rámci výboru, který je v Parlamentním shromáždění OBSE považován za jeden z nejdůležitějších orgánů organizace. Pevně věřím, že budu tuto funkci vykonávat nejen ke cti a ve prospěch České republiky, ale především ve prospěch obrany lidských práv, které neznají hranice a mají univerzální platnost.
K hlavním činnostem PS OBSE patří také kontrola voleb ve členských státech. Tato činnost je nesmírně zajímavá, někdy i poměrně dobrodružná, a především je velkým přínosem i pro mou práci ve sněmovně, kde se zabývám i volební legislativou a všemi mechanismy na podporu robustního právního státu, který je základním předpokladem funkčního demokratického systému. Terénní kontrola průběhu voleb v zapadlých vesničkách v Kazachstánu mezi velbloudy, nebo v turecké oblasti VAN, coby kamenem dohodil od hranic s Iránem a Irákem, v komunitách kolem Mostaru v Bosně a Hercegovině, kde jsou doposud patrné pozůstatky jugoslávské války…..to vše jsou zkušenosti, které zůstávají v paměti na celý život a které jsou pro mě mnohdy nejen mementem, ale i inspirací.
O svých pracovních misích pravidelně informuji nejen své voliče, ale i celou veřejnost, čímž se snažím vysvětlit a také přiblížit lidem smysl svého zahraničního působení, jeho efektivitu a také přínos.