7. 4. 2023
Vamberk, město historie, umění, průmyslu a krajky. Krajku zde vyrábí nejen tu textilní, ale i železnou (o tom více v mém článku).
Palice ze sněmovní lavice znovu na cestách. Tentokrát jsme zavítala do krásného města Vamberk v okrese Rychnov nad Kněžnou. Leží v podhůří Orlických hor na řece Zdobnici. Žije zde přibližně 4 500 obyvatel. Město je obec s rozšířenou působností a starostou je zde již 3. volební období Jan Rejzl (STAN).
Pan starosta mě podrobně seznámil s historií a vývojem města. Postupně pracují na tom, aby se z čistě průmyslového města stalo město kulturní a turistické. A doopravdy se jim to daří, krajku a její historii můžete spatřit na každém kroku. Na svou tradici jsou zde pyšní a starají se o ní. Mají zde i školu, kde se tomuto řemeslu lidé mohou učit. Zaujala mě i stavba knihovny, která vyhrála několik architektonických soutěží. Místo je to doopravdy krásné a vybízí vás k tomu, abyste si tam sedli a přečetli nějakou knížku, při příjemném pohledu na řeku Zdobnici a nově zrekonstruovanou část veřejného prostranství.
Jako všude jinde i zde trápí město hlavně finance. Jejich hlavním přáním by bylo, aby místo několika dotačních titulů a institucí, které je obsluhují, připadaly tyto peníze rovnou do rozpočtů obcí a měst. Tím by se ušetřilo spoustu administrativní práce, ale i peněz. Obce a města dobře vědí, na co peníze potřebují.
A teď zpět k té krajce, ale železné. Ve městě sídlí firma pewag s.r.o., která má historii už od roku 1479 v kovárně v rakouském Brücklu. Jde o světově největšího výrobce řetězů. Dnes svůj úspěch zakládá na kvalitních produktech a nejmodernější technologii. Firma se zabývá výrobou sněhových řetězů, řetězů pro lesnické hospodářství, břemenových a dopravníkových řetězů.
Jednatel společnosti dbá na to, aby firma byla vzorem a stala se nejen montovnou, ale i mozkovnou. Momentálně pracuje na tom, aby se otevřela nová pobočka firmy s výzkumem, která bude 100% soběstačná a bezemisní. Jelikož je jejich výroba závislá plně na energiích a spotřebě plynu, tak se snaží pomocí nových technologii přesunout k úsporám energií a soběstačnosti. I zde se stala krize tahounem technického pokroku.
Zde potřebují, ale i pomoc od státu, který jim skrze dlouhá stavební řízení a nepružnost svych organizací, jako je například ŘSD, moc nepomáhá. Celkově se tak projekty zdržují a firmy přichází o peníze. V pewagu jsou naopak ale rádi, že existují dotace hlavně z MPO, které nabízí právě pomoc s výstavbou nových výzkumných center. Ta jsou i pro další budoucnost v ČR velice důležitá. Jako dcera kováře jsem žasla nad neuvěřitelným technickým pokrokem v této oblasti.
Paličkované i ty železné krajky mě opravdu nadchly, stejně jako celé město a nadšení pana starosty Rejzla. V regionu máme bezesporu spoustu skvělých, obětavých, rozpočtově odpovědných a přitom kreativních lidí!
Cesty po kraji a diskuze s lidmi o jejich radostech a starostech jsou nejoblíbenější součástí mé poslanecké práce. Tam „nahoře“ se to pak snažím zpracovat. Těším se na náš další výjezd – kampak to jen bude?